More Aussies Back Bitcoin, the Underdog

More Aussies Back Bitcoin, the Underdog

W styczniu tego roku świat patrzył z przerażeniem, jak podniebne pożary rozsadzają 44 miliony hektarów australijskiego buszu, pochłaniając nieruchomości, dziką przyrodę i ludzkość. Następnie, gdy z popiołów wyłaniały się ofiary, przybył COVID-19, a lokalna gospodarka została zamknięta. Produkt Crypto Bank krajowy brutto zmniejszył się o 7% w ciągu trzech miesięcy do czerwca, bezrobocie wzrosło aż o 7,5%, a Australia weszła w pierwszą od 30 lat recesję.

Poza ponurymi wiadomościami i szerszym spowolnieniem gospodarczym, odkryłem dowody sugerujące, że znaczna część ludności Australii widzi w Bitcoinu promyk nadziei.

To stanowisko jest częścią przeglądu CoinDesk’s 2020 Year in Review – zbioru op-edów, esejów i wywiadów o roku w krypcie i nie tylko. Adrian Przelozny jest prezesem Independent Reserve, kryptocurrency exchange.

W listopadzie 2020 roku przeprowadziliśmy coroczne badanie Independent Reserve Cryptocurrency Index (IRCI), w ramach którego przebadaliśmy ponad 1100 zwykłych Australijczyków, aby ocenić ich obecne odczucia związane z kryptoteką. Co najważniejsze, nie poszukiwaliśmy istniejących użytkowników kryptografii, ani też nie badaliśmy użytkowników naszej własnej giełdy. Chcieliśmy usłyszeć od codziennych Australijczyków z wszystkich dziedzin życia i uczynił nasze badanie reprezentatywne dla australijskiej demografii.

Dane wykazały, że ich zaufanie do walut cyfrowych znacznie się poprawiło. Prawie co piąty Australijczyk posiada obecnie kryptonim, a przy 91,4%, prawie wszyscy o nim słyszeli. Ale być może bardziej przejmująca była duża zmiana w tym, jak wiele osób było skłonnych myśleć, że bitcoin jest oszustwem – tylko 17,3$ jest teraz ostrożny, spadek z 21,3% w 2019 roku. Zamiast tego, Australijczycy są teraz bardziej skłonni postrzegać dominujące na świecie krypto jako sklep z wartością, narzędzie inwestycyjne lub pieniądze.

Byliśmy świadkami tego rosnącego zaufania na naszej giełdzie, ponieważ przyjmowaliśmy nowych handlowców w ruchu. Nasz najgorszy miesiąc pod względem rejestracji kont w 2020 roku przyniósł o 50% więcej nowych zapisów niż nasz najlepszy miesiąc w 2019 roku. Są to jedne z najbardziej niezwykłych wskaźników wzrostu, jakie widzieliśmy od czasu uruchomienia Niezależnej Rezerwy w 2013 roku.

Dla mnie jest to dowód na to, że Australijczycy stoją za kryptonimem jak nigdy dotąd, co nie jest zaskakujące, gdy wiesz, jak uwielbiamy wspierać niedoszłych. Ta stara historia – wytrwałości i stoickiej odporności w obliczu przeciwności losu – wpleciona jest w naszą narodową psychikę.

Uwielbiamy patrzeć jak ten mały facet bierze na siebie system

W 2020 roku, Bitcoin jest tym niedorozwiniętym. Antytetyczny do starego i należycie ugruntowanego świata scentralizowanej bankowości i zarządzania, rodząca się technologia przyciągnęła spory odsetek nienawiści. W szczególności, prezes JPMorgan Jamie Dimon skorzystał z każdej okazji, aby nazwać Bitcoin oszustwem i porównać jego meteoryczny wzrost cen z tulipanową bańką żarówki. Zaatakował nawet samych posiadaczy Bitcoinów, mówiąc im, że „pewnego dnia zapłacą za to cenę“, jeśli będą „na tyle głupi, by to kupić“.

Ostatnie trzy lata kryptońskiej zimy były gorzko zimne i boleśnie długie i to prawda, że Bitcoin zanurzył się blisko dna skały. Ale ci, którzy naprawdę wierzyli w jego ideologię, nigdy nie stracili nadziei.

A potem, Bitcoin odbija się z zapierającym dech w piersiach podmuchem, wyciszając swoich przeciwników, aby złamać swój poprzedni wszechczasowy haj i ustawić imponujący nowy osobisty najlepszy. W trakcie tego procesu zyskał też wielu nowych fanów, takich jak MassMutual, 169-letni gigant ubezpieczeniowy, który nigdy wcześniej nie identyfikował się jako wierzący w bitcoin, ale po prostu kupił bitcoin za 100 milionów dolarów, by zdywersyfikować swój własny skarbiec. Przyciągnęło to uwagę świata, a Elon Musk rozważa teraz zdywersyfikowanie części bilansu Tesli.

Nawet ekipa Jamie’go rozgrzewa się do tego, a strategowie z JP Morgan przyznają, że zakupy takie jak MassMutual są wyraźnym sygnałem dla rosnącego popytu instytucjonalnego na bitcoin i, krytycznie, znaczącym kamieniem milowym w miarę zbliżania się do głównego nurtu.

„Like bitcoin, we’ll hang on.“

To wszystko to tylko potwierdzenie dla tych, którzy już postawili na bitcoin’a na swoją przyszłość. W Independent Reserve, mamy ponad 8,000 samodzielnie zarządzanych superfunduszy (SMSF) założonych przez osoby, które tak długo na kryptonimie, że włożyły w to swoje oszczędności emerytalne. Pierwszy z nich powstał w 2016 roku, kiedy to jeden bystry punter włożył do Bitcoin’a 41,000 dolarów. Dziś konto to jest warte ponad 1,2 miliona AUD. To zannualizowany zwrot z roku na rok w wysokości prawie 100%.

Dla porównania, wiodące australijskie fundusze superannuacji w branży „agresywnego wzrostu“ zwróciły 9% rok do roku w ciągu pięciu lat.

Nietrudno więc sobie wyobrazić, dlaczego 13% respondentów badania IRCI naciska, aby ich superfundusz zaczął inwestować w aktywa cyfrowe. Liczba ta jest jeszcze większa, jeśli zapytać o to grupę wiekową poniżej 34 roku życia; prawie 30% z nich jest zainteresowanych tym pomysłem, a kolejne 25% stwierdziło, że prawdopodobnie założyłoby fundusz SMSF i zrobiłoby to samo, gdyby musiało dłużej czekać.

Comments are disabled